Wiedza na temat zachowań użytkowników na stronie internetowej jest niezastąpiona. Dlatego tak ważne jest opracowanie skutecznej strategii marketingowej online przy zastosowaniu narzędzi analitycznych. Poprawna interpretacja wyników pozwoli na podejmowanie trafnych decyzji, co w konsekwencji wpłynie na sukces kampanii reklamowej oraz pozycjonowanie strony. Google Analytics 4 to najnowsza wersja narzędzia analitycznego Google, która wkrótce zastąpi Universal Analytics. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, Google Analytics 4 opiera się na analizie zdarzeń i umożliwia uzyskanie bardziej szczegółowych informacji dotyczących działań użytkowników na stronie internetowej. Poznaj nowe funkcjonalności i dowiedz się, jakie korzyści przyniesie wdrożenie Google Analytics 4.
Czym jest Google Analytics 4?
To nowoczesne narzędzie służące do analizowania statystyk witryn internetowych oraz aplikacji mobilnych, oferujące wiele korzyści w porównaniu do poprzedniej wersji. Usługa Google Analytics Universal umożliwiała jedynie badanie witryn internetowych. W analityce e-commerce brakowało dotąd sposobu na złączenie ścieżek zakupowych klientów w jednym miejscu oraz uzyskanie bardziej realistycznego obrazu danych, uwzględniającego takie zjawiska jak Cross-device czy Multi-channel.
Najnowsza wersja Google Analytics wykorzystuje inny model zbierania danych oraz prezentuje je w nowej, bardziej przejrzystej formie. To narzędzie do analityki internetowej jest oparte wyłącznie na zdarzeniach, co oznacza, że każda interakcja użytkownika może być rejestrowana jako oddzielne zdarzenie. To ułatwia tworzenie tzw. lejka konwersji oraz sprawia, że analiza danych staje się bardziej elastyczna i dopasowana do potrzeb.
Gromadzenie danych
Podczas podejmowania decyzji zakupowej klienci korzystają z wielu urządzeń (cross-device). Co więcej, często korzystają także z różnych źródeł ruchu, aby odwiedzić stronę (multi-channeling). Oznacza to, że potencjalny klient może odwiedzić witrynę nawet kilka razy przed dokonaniem zakupu, korzystając z reklam Google, wyników organicznych wyszukiwarek czy mediów społecznościowych.
Jednakże takie zachowanie utrudnia wyciąganie wniosków z danych, ponieważ określenie, które działanie marketingowe wpłynęło na konwersję, staje się dużo bardziej skomplikowane. Na szczęście, istnieją sposoby, aby zebrać dane z tych różnych źródeł i połączyć je w sposób, który pozwoli lepiej zrozumieć zachowania klientów.
Wielu użytkowników Google Analytics 4 wykorzystuje to narzędzie w procesie zbierania danych z różnych urządzeń, aby mieć wgląd w to, jak klienci korzystają ze strony i jakich urządzeń najczęściej używają. Google Analytics 4 oferuje raporty dotyczące cross-device oraz multi-channeling, które w znacznym stopniu ułatwiają optymalizację strategii marketingowej.
Optymalizacja kampanii
Google Analytics 4 wprowadza nowe, bardziej zaawansowane narzędzia pomiarowe i analityczne oraz integracje, co pozwala na tworzenie bardziej efektywnych audytów kampanii marketingowych. To z kolei przekłada się na lepszy zwrot z inwestycji w reklamy.
Do czasu wprowadzenia Google Analytics 4, trudno było zoptymalizować wydatki na reklamę dla użytkowników różnych ścieżek. Teraz, poprawna strony internetowej i aplikacji pozwoli połączyć trasy użytkowników i uniknąć marnowania wydatków na reklamę.
Usługi Google Analytics 4
Google Analytics 4 skupia się na zaangażowaniu użytkowników. Dlatego zniknęły pozycje ‘Audience’, ‘Acquisition’, ‘Behavior’ i ‘Conversion’, a w ich miejsce pojawiła się sekcja 'Lifecycle’, która dzieli analizę na pozyskiwanie użytkowników, zaangażowanie, monetyzację i utrzymanie, natomiast oddzielna sekcja 'User’ skupia się na demografii i technologii użytkowników. Wdrożenie Google Analytics 4 pozwoli na dokładne pomiary skoncentrowane na użytkownikach, pomocne w procesie przewidywania ich działań.
Google pozbył się wskaźnika odrzuceń i zastąpił go bardziej skutecznymi i przydatnymi pomiarami zaangażowania, które w połączeniu z nowymi zdarzeniami, takimi jak odtwarzanie wideo, kliknięcia linków zewnętrznych czy pobieranie plików, pozwolą na uzyskanie pełnego obrazu tego, czy prowadzone działania content marketing są interesujące i czy użytkownicy są z nie zaangażowani.
7 korzyści wdrożenia Google Analytics 4
Nową usługę Google na tle usługi Universal Analytics wyróżnia:
1. Ulepszone śledzenie zachowań klientów pozwala na dokładniejsze zrozumienie ich potrzeb i preferencji. Dzięki temu firmy mogą dostosować swoją ofertę do ich oczekiwań, co zwiększa ich lojalność i zaangażowanie.
2. Dokładna analiza zaangażowania użytkowników umożliwia lepsze zrozumienie, jakie treści i funkcjonalności są najbardziej popularne wśród użytkowników, co pomaga w dostosowaniu stron internetowych, aplikacji i kampanii reklamowych do potrzeb klientów.
3. Określenie bardziej zaawansowanych grup docelowych dla kampanii reklamowych przekłada się na skuteczne dotarcie do odpowiedniego segmentu rynku i zmniejszenie kosztów kampanii reklamowych przy jednoczesnym zwiększeniu ich skuteczności.
4. Inteligentne funkcje ochrony prywatności użytkowników pozwalają na zbieranie danych o użytkownikach w sposób zgodny z przepisami prawa i akceptowalny dla użytkowników. Dzięki temu firmy mogą uniknąć negatywnych skutków dla ich reputacji i zyskać zaufanie klientów.
5. Uproszczona konfiguracja celów i zdarzeń umożliwia szybkie i łatwe dostosowanie narzędzi analitycznych do potrzeb konkretnej firmy i uzyskanie wartościowych informacji na temat klientów.
6. Ulepszone wizualizacje i raportowanie pozwalają na bardziej atrakcyjne i czytelne prezentowanie wyników analizy danych, co pomaga w szybszym i łatwiejszym zrozumieniu wyników działań i podjęciu odpowiednich decyzji.
7. Wiele dodatkowych parametrów do wykorzystania daje większe możliwości analizy danych i dostosowania strategii marketingowych oraz sprzedażowych do wymagań klientów.