Czytaj dalej

Czytaj dalej

Co to jest CMS, do czego służy i jakie są jego rodzaje?

By Silver Bear Media

20 listopada, 2022

  Profesjonalna strona internetowa jest niezbędnym elementem strategii marketingowej. Dzięki niej potencjalni klienci mają możliwość nie tylko uzyskania informacji o istnieniu firmy, ale także o oferowanych przez nią produktach czy usługach. Atrakcyjna pod względem wizualnym, regularnie aktualizowana strona www wzbudza zaufanie, umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców oraz ułatwia komunikację z użytkownikami. Strony firmowe, landing page, blogi czy sklepy internetowe coraz częściej opierają się na  systemie CMS. Czym dokładnie jest i z jakiego powodu warto go wdrożyć?

Co to jest CMS?

  CMS (Content Management System) to system zarządzania treścią na stronie internetowej. Jest to panel administracyjny, który pozwala w łatwy i przyjazny sposób tworzyć, edytować i aktualizować treści na stronie, często bez znajomości kodowania. Samodzielna obsługa strony internetowej to przede wszystkim znaczne obniżenie kosztów. CMS to idealne rozwiązanie w przypadku rozbudowanych witryn, sklepów internetowych, stron docelowych czy stron wizytówek typu one-page.

Jakie są rodzaje systemów CMS?

  • Open Source to rodzaj systemu o otwartym kodzie źródłowym, który jest ogólnodostępny i w większości przypadków bezpłatny. Oprogramowanie może być dowolnie modyfikowane co w szczególności przekłada się na duże możliwości personalizacji strony internetowej. Aby zachować bezpieczeństwo strony należy regularnnie aktualizować oprogramowanie i wtyczki. Zastosowanie Open Source nie wymaga znajomości programowania i jest skutecznym rozwiązaniem dla  przedsiębiorstw, które chcą mieć większy wpływ na zarządzanie stroną firmową. Najpopularnieszym przykładem systemu Open Source jest WordPress.
  • Komercyjne systemy CMS to rozwiązanie, które w przeciwieństwie do Open Source jest płatne jednorazowo lub w formie odnawianej licencji. W porównaniu do darmowych narzędzi ich funkcje są często rozbudowane i dostosowane do konkretnego typu biznesu online. Doskonałym przykładem komercyjnego systemu CMS jest HubSpot, który umożliwiaja zarządzanie treścią, prowadzenie działań marketingowych, a także obsługę klientów.
  • SaaS (Software as a Service) to system abonamentowy, w którym klienci wykupują dostęp do platformy. Oznacza to, że nie mają wpływu na kod strony, która jest zainstalowana na dedykowanym serwerze. Możliwa jest ingerencja w projekt szablonu oraz podstawowe zarządzanie treścią. Jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, ale sprawdzi się w przypadku firm, które nie mają potrzeby samodzielnego zarządzania stroną i chcą skorzystać z kompleksowej obsługi. Ten typ systemu jest częstym wyborem w branży e-commerce, a najpopularniejszym przykładem takiego oprogramowania jest Shoper.
  • Dedykowany system CMS jest oprogramowaniem autorskim dostosowanym indywidualnie do potrzeb firmy z oryginalnym projektem graficznym i spersonalizowanymi funkcjami. Jest to najdroższe rozwiązanie w porównaniu z pozostałymi systemami CMS. Marki decydujące się na dedykowany CMS z pewnością mają większe możliwości wyróżnienia się na tle konkurencji. To rozwiązanie jest tworzone od podstaw, a zatem funkcjonalność edycji bez znajomości kodowania jest bardzo ograniczona. Wszelkie późniejsze aktualizacje strony wymagają zaangażowania twórcy systemu.

Najpopularniejsze systemy CMS

  • WordPress to najpopularniejszy darmowy system zartządzania treścią oparty na licencji Open Source. Panel administracyjny jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Platforma oferuje dostęp do dużej liczby, zarówno bezpłatnych jak i płatnych motywów oraz kreatorów stron. Dzięki szerokiej ofercie wtyczek oraz możliwości edycji kodu można rozszerzyć funkcjonalność i dostosować witrynę do potrzeb firmy. Na przykład Instalacja wtyczki WooCommerce pozwoli na stworzenie sklepu internetowego.
  • Joomla! to kolejny bezpłatny system zarządzania treścią strony www, który jest nieco bardziej zaawansowany w porównaniu z platformą WordPress. To oprogramowanie również umożliwia dostęp do kodu źródłowego i wielu przydatnych funkcji.
  • Drupal jest również oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym i sprawdzi się w przypadku bardziej zaawansowanej witryny dzięki rozbudowanemu panelowi administracyjnemu. Przy większych zmianach wymagana jest jednak znajomość kodowania HTML, PHP i CSS. System umożliwia rozbudowę strony o dodatkowe moduły. Dzięki wtyczce Commerce możliwe jest tworzenie zaawansowanych sklepów internetowych.
  • PrestaShop to jeden z najpopularniejszych systemów CMS do zarządzania sklepem internetowym (e-commerce). Oprogramowanie posiada rozbudowany panel administracyjny i dużą liczbę funkcji. System jest wspierane przez dużą społeczność użytkowników i oferuje dostęp do wielu wtyczek rozszerzających możliwości.
  • Shoper to wspomniana już, najpopularniejsza w branży e-commerce platforma sprzedażowa oferowana w modelu SaaS . Umożliwia swobodne stworzenie, konfigurację i zarządzanie sklepem internetowym. Oprogramowanie jest regularnie aktualizowane i ulepszane poprzez dodawanie nowych funkcji.
  • Magento to popularny system zarządzania sklepem internetowym, który wyróżnia się rozbudowaną platformą. Idealnie sprawdzi się w przypadku e-commerce z dużą ilością produktów.

Jaki CMS wybrać?

  Przed podjęciem decyzji należy dokładnie określić potrzeby oraz przeznaczenie strony www. Niezależnie od tego czy planujesz stworzyć stronę firmową, sklep internetowy, landing page, blog czy serwis informacyjny, przy odpowiednim dopasowaniu system CMS może okazać się optymalnym rozwiązaniem umożliwiającym swobodne zarządzanie treścią i pozwalającym na właściwe funkcjonowanie witryny.

Polecane dla Ciebie

 

Pozyskaj nowych klientów, zwiększ sprzedaż i popraw widoczność swojej firmy w Internecie.

Share This