Google to obecnie najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa, z której codziennie korzystają miliardy użytkowników na całym świecie. Wiele firm sprzedających swoje produkty lub oferujących usługi w Internecie zabiega o to, aby ich witryna wyświetlała się na jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Pozycjonowanie stron internetowych, SEO, to jednak skomplikowany proces, a na widoczne efekty trzeba często czekać nawet do sześciu miesięcy lub dłużej. Z pomocą przychodzą płatne reklamy Google Ads, które pozwalają na wyświetlanie oferty firmy już po uruchomieniu kampanii reklamowej.
1. Zalety korzystania z Google Ads
Szybkie uzyskanie efektów
Właściwie skonfigurowane kampanie umożliwiają wyświetlanie reklam już po uruchomieniu co sprawia, że Google Ads jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych pozwalającym na uzyskanie wyników w znacznie krótszym czasie w porównaniu do innych kanałów. Już po kilku dniach można zaobserwować znaczny wzrost ruchu w witrynie oraz więcej zapytań od klientów w postaci połączeń telefonicznych lub przesłanych formularzy kontaktowych.
Możliwość określenia grupy docelowej
Ustawienia Google Adwords pozwalają na dokładne określenie grupy docelowej do której ma być skierowana kampania. Oprócz opcji ustalenia kryterium demograficznego i geograficznego, możliwe jest również ustawienie harmonogramu wyświetlania reklam, a także określenie na jakich urządzeniach ma wyświetlać się reklama w poszczególnych ramach czasowych.
Dotarcie do właściwych klientów.
Dzięki umiejętnemu dopasowaniu słów kluczowych do reklam Google Ads możesz zwiększyć skuteczność kampanii i masz gwarancję, że dana reklama będzie wyświetlać się potencjalnemu klientowi, który wyszukuje oferowany produkt lub jest zainteresowany skorzystaniem z usługi świadczonej przez firmę. Właściwie skonfigurowana kampania reklamowa pozwala na dotarcie zarówno do klientów zdecydowanych na zakup produktu lub skorzystanie z usługi, jak i tych, którzy są mniej zdecydowani i szukają najlepszej oferty.
2. Cele kampanii reklamowych Google Ads
Przed rozpoczęciem konfiguracji należy ustalić cel kampanii, aby następnie dostosować do niego najskuteczniejszy typ reklam. Google Ads oferuje następujące cele:
- sprzedaż – umożliwia zwiększenie sprzedaży online w aplikacji, sprzedaży przez telefon lub w sklepie tradycyjnym.
- potencjalni klienci – pozyskanie kontaktów do potencjalnych klientów i wygenerowanie konwersji poprzez zachęcenie użytkowników do podjęcia działania.
- ruch w witrynie – efektywny sposób na wygenerowanie wysokiej jakości ruchu na stronie firmowej.
- rozważenie zakupu produktu danej marki – zachęcenie użytkowników do zapoznania się z oferowanymi przez firmę produktami i usługami.
- świadomość i zasięg marki – skuteczna forma zwiększenia świadomości marki i dotarcia do większej grupy odbiorców.
- promowanie aplikacji – cel zwiększający liczbę instalacji promowanej aplikacji oraz generujący interakcje i inne działania np. rejestracja konta użytkownika.
- wizyty w lokalnym sklepie stacjonarnym i promocje – cel zapewniający zwiększenie liczby wizyt w lokalnych sklepach lub restauracjach oraz zachęcający do skorzystania z lokalnych usług stacjonarnym.
3.Typy kampanii Google Ads
Oprócz właściwego wyboru celu na skuteczność reklam duży wpływ ma wybór odpowiedniego typu kampanii. Google Ads oferuje cztery podstawowe typy kampanii reklamowej:
Reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania
Reklama w sieci wyszukiwania wyświetla się w wynikach Google, w momencie kiedy użytkownik wyszukuje hasło dopasowane do ustawionych słów kluczowych i powiązane z ofertą firmy. Celem kampanii w sieci wyszukiwania jest wygenerowanie wysokiej jakości ruchu w witrynie firmowej oraz dotarcie do potencjalnych klientów i zwiększenie sprzedaży. Tego typu reklamy rozliczane są za koszt kliknięcia tzw. CPC.
Reklamy graficzne w sieci partnerów Google
Kampanie Display umożliwiają wyświetlanie reklam graficznych na witrynach należących do sieci partnerów Google. Ten typ kampanii jest skuteczny w generowaniu ruchu na stronie oraz w kampaniach mających na celu zwiększenie świadomości i zasięgu marki. W zależności od ustawień jest rozliczany za koszt kliknięcia (CPC) lub koszt tysiąca wyświetleń (CPM).
Kampanie wideo – reklamy wideo w YouTube
Kampanie reklamowe w sieci YouTube to reklamy wideo wyświetlane na platformie YouTube i w sieci partnerów Google przed lub w trakcie filmu. Możliwe jest ustawienie opcji pominięcia reklamy przez użytkownika lub wymuszenia obejrzenia wideo reklamowego w całości. Kampanie YouTube adwords są efektywne w budowaniu świadomości marki i umożliwiają przejście na witrynę po kliknięciu w wideo. W ustawieniach jest też opcja dodania do reklamy możliwości wypełnienia formularza lub dokonania zakupu. Ten typ kampanii jest rozliczany za koszt obejrzenia (CPV) lub koszt tysiąca wyświetleń (CPM).
PLA – reklamy produktowe
Kampanie produktowe mają na celu zwiększenie sprzedaży i wyświetlają się w wynikach wyszukiwania oraz na karcie zakupy w wyszukiwarce Google. Umożliwiają dodanie szczegółowych informacji o produktach i są skuteczne dla sprzedawców detalicznych oraz sklepów online. Dzięki opcji promocji sklepu w pobliżu, reklamy lokalnego asortymentu są rozwiązaniem dla właścicieli sklepów stacjonarnych. W celu stworzenia kampanii produktowej niezbędne jest konto Merchant Center umożliwiające przesłanie oferty produktów. W tego typu kampanii bardzo ważne jest umiejętne przygotowanie nazw i opisów oferowanych produktów.
Analiza skuteczności kampanii Google Ads
Google Ads umożliwia połączenie konta z Google Analytics co pozwala na regularne monitorowanie efektów kampanii oraz ewentualną optymalizację w celu osiągnięcia najlepszych wyników. Właściwie wykorzystane dane uzyskane z raportów umożliwiają efektywne zarządzanie kampaniami, a także optymalizację zarówno skuteczności jak i kosztów reklamy.