Czytaj dalej

Czytaj dalej

Jak sprawdzić ważność certyfikatu SSL? 

By Silver Bear Media

11 grudnia, 2022

  Podobno istnieją dwa rodzaje firm: te, które zostały zhakowane i te, które będą. Aby uniknąć nieautoryzowanego dostępu warto zadbać o bezpieczeństwo strony. Certyfikat SSL chroni witrynę internetową. Gwarantuje zachowanie poufności informacji przesyłanych drogą elektroniczną, takich jak dane kart kredytowych czy hasła, które mogłyby stać się obiektem cyberataku. Świadomość użytkowników stron internetowych stale rośnie więc instalacja bezpośrednio przekłada się także na zaufanie do marki. Nawet Google wyżej pozycjonuje strony z aktywnym certyfikatem ze względu na ochronę danych użytkowników stron. Czym jest certyfikat SSL? Jak sprawdzić jego ważność? 

Co to jest certyfikat SSL?

 Certyfikat SSL to protokół sieciowy służący do bezpiecznych połączeń internetowych. Został przyjęty jako standard szyfrowania na stronach www i zapewnia poufność danych przesyłanych przez Internet. Łatwość obsługi i skuteczność sprawiły, że znajduje szerokie zastosowanie przy zabezpieczaniu płatności online, aukcji internetowych czy transakcji z użyciem bankowości elektronicznej.

Jak sprawdzić ważność certyfikatu SSL? 

  Ważność certyfikatu SSL można w łatwy sposób sprawdzić przyglądając się adresowi URL. W przypadku prawidłowo zabezpieczonej strony adres powinien zaczynać się od liter HTTPS, a nie HTTP oraz być oznakowany symbolem zamkniętej kłódki. W przypadku braku tego symbolu większość przeglądarek oznaczy witrynę jako niezabezpieczoną i mało prawdopodobne jest, że użytkownicy udostępnią dane o sobie, co ma to kluczowe znaczenie w procesie pozyskiwania klientów i sprzedaży.

Czy muszę mieć certyfikat SSL?

  Tak, to bardzo ważne. Szacuje się, że aż 40% cyberataków wymierzanych jest w małe i średnie  przedsiębiorstwa ponieważ posiadają niską świadomość oraz nie stosują zabezpieczeń. Nawet 63% firm nie chroni w żaden sposób komputerów wykorzystywanych do prowadzenia transakcji w ramach bankowości elektronicznej. Najczęściej podczas ataków na małe i średnie firmy przechwytywane są numery kart płatniczych oraz dane weryfikacyjne.

Dla kogo bezpłatny certyfikat SSL?

  Certyfikaty SSL są dostępne w wersji płatnej i bezpłatnej. Bezpłatny certyfikat SSL obejmuje tylko walidację domeny i dlatego dostosowany jest bardziej do potrzeb bloga lub niewielkiej strony internetowej. W przypadku większej witryny lub sklepu, które zbierają dane użytkowników niezbędny będzie płatny certyfikat. Warto podkreślić fakt, że w przypadku bezpłatnych certyfikatów złamanie zabezpieczeń nie tylko nie zapewnia gwarancji finansowych ze strony wydawcy, ale także wystarczającego wsparcia technicznego. 

Ile kosztuje certyfikat SSL?

  Koszt najtańszego certyfikatu SSL zaczyna się już od kilkudziesięciu zł rocznie, ale jego wartość zależy od rodzaju, dostawcy lub brokera, u którego został zamówiony. Jeśli nie zdecydowałeś się na bezpłatny certyfikat, ale myślisz o kupnie w rozsądnej cenie, na rynku  obecnych jest kilka sprawdzonych i popularnych  serwisów sprzedających certyfikaty SSL. 

Polecane dla Ciebie

 

Pozyskaj nowych klientów, zwiększ sprzedaż i popraw widoczność swojej firmy w Internecie.

Share This