Czytaj dalej

Czytaj dalej

Najlepsze kanały social media do promocji biznesu

By Silver Bear Media

28 czerwca, 2022

  Z badań przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich pięciu lat wśród konsumentów w Polsce wynika, że zainteresowanie mediami społecznościowymi nie słabnie. Korzysta z nich blisko 47% badanych respondentów. Aż 90% wykorzystuje różne serwisy do kontaktowania się z marką, a 34% badanych preferuję taką formę kontaktu zamiast telefonu czy maila. Sama decyzja o wyborze  kanału social media nie determinuje sukcesu marki. Kluczowe jest stworzenie przemyślanej strategii komunikacji i jej wdrożenie. Każdy z kanałów posiada inną specyfikę, wymaga dokładnego określenia grupy docelowej, uzyskania wiedzy o przyzwyczajeniach klientów i branży. Dzięki temu możliwe jest podjęcie działań wspierających wizerunek firmy, spójnych z jej strategią i wykorzystanie mediów społecznościowych jako skutecznego narzędzia promocyjno-sprzedażowego, gwarantującego bezpośredni kontakt z klientem.

Media społecznościowe definicja

  Media społecznościowe, z angielskiego Social Media to forma przekazu wiadomości przez strony lub aplikacje działające w Internecie. Przepływ informacji odbywa się w ramach społeczności tworzonych przez użytkowników tych serwisów. Media społecznościowe są potężnym narzędziem w digital marketingu i integralną częścią mediów wirtualnych. Podstawową funkcją tych mediów jest nawiązanie relacji pomiędzy użytkownikami zdefiniowanej grupy społecznej i wymiana między nimi komunikatów.

Media społecznościowe rodzaje

Media społecznościowe dzielą się ze względu na specyfikę powiązań pomiędzy użytkownikami społeczności różnych serwisów na:

  • zawodowe – Linkedin, GoldenLine
  • towarzyskie – Facebook
  • publikacyjne – Instagram, YouTube
  • konsumenckie – Groupon, Oferteo
  • fora dyskusyjne – IGN Boards
  • blogi – The Huffington Post
  • mikroblogi – Twitter
  • portale służące recenzowaniu – Tripadvisor, Yelp
  • wirtualne światy – Second Life

Social media dla firm

Skuteczny marketing w mediach społecznościowych dla firm wymaga dogłębnej analizy i sprecyzowania efektu jaki marka chce uzyskać. Kluczowe są także działania prowadzące do dokładnej charakterystyki zachowań obecnego i potencjalnego klienta.  Po uzyskaniu tych informacji możliwe jest umiejętne dopasowanie metod działania marki do sposobów korzystania z serwisów przez jej klientów. Zarządzanie profilami w mediach społecznościowych opiera się o cztery podstawowe modele:

Model typu PR – dotyczy promocji marki w zakresie informowania o firmie czy produkcie. Jest to jednostronnej budowanie relacji z potencjalnym klientem służące wyłącznie celom reklamowym.

Model budowania relacji z klientem – zakłada działania pozwalające na nawiązanie kontaktu i prowadzenie dialogu z klientem. Ten model obejmuje uzyskanie przez klienta dodatkowych informacji, wsparcie ze strony marki oraz działania marketingowe i promocyjne.

Model profesjonalny – dwukierunkowy, służący aktywizacji użytkowników. Oprócz szczegółowej informacji na temat zakresu działalności firmy zawiera informacje na temat wydarzeń, branży, produktów i usług.

Model sprzedaży w oparciu o media społecznościowe – użycie wewnętrznych aplikacji umożliwia sprzedaż produktu lub usługi.

Strategia komunikacji dla nowych biznesów

Strategia komunikacji w mediach społecznościowych dla nowych firm jest ściśle powiązana z rodzajem prowadzonej działalności oraz monitorowaniem kanałów wykorzystywanych przez konkurencję. Rekomendowanym nośnikiem treści w przypadku firm z sektora detalicznego są wszystkie kanały na których dominują materiały wizualne. W przypadku firm z segmentu B2B wybór pada na serwisy umożliwiajace kreowanie wizerunku eksperta w branży.

Narzędzia do monitorowania Internetu

Narzędzia do monitorownia Internetu są pomocne  w określeniu miejsc generujących działania dotyczące branży, produktów, usług i marki. Dzięki zastosowaniu filtrów możliwy jest monioring  wpisów z różnych kanałów social media pod względem wypowiedzi. System oznacza konkretne wiadomości jako pozytywne lub negatywne, pozwalając na kontrolę nad wizerunkiem marki w Internecie. Możliwa jest także analiza treści pod względem procentowym, dająca szerszy obraz opinii na temat firmy.

Polecane dla Ciebie

 

Pozyskaj nowych klientów, zwiększ sprzedaż i popraw widoczność swojej firmy w Internecie.

Share This