Z badań przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich pięciu lat wśród konsumentów w Polsce wynika, że zainteresowanie mediami społecznościowymi nie słabnie. Korzysta z nich blisko 47% badanych respondentów. Aż 90% wykorzystuje różne serwisy do kontaktowania się z marką, a 34% badanych preferuję taką formę kontaktu zamiast telefonu czy maila. Sama decyzja o wyborze kanału social media nie determinuje sukcesu marki. Kluczowe jest stworzenie przemyślanej strategii komunikacji i jej wdrożenie. Każdy z kanałów posiada inną specyfikę, wymaga dokładnego określenia grupy docelowej, uzyskania wiedzy o przyzwyczajeniach klientów i branży. Dzięki temu możliwe jest podjęcie działań wspierających wizerunek firmy, spójnych z jej strategią i wykorzystanie mediów społecznościowych jako skutecznego narzędzia promocyjno-sprzedażowego, gwarantującego bezpośredni kontakt z klientem.
Media społecznościowe definicja
Media społecznościowe, z angielskiego Social Media to forma przekazu wiadomości przez strony lub aplikacje działające w Internecie. Przepływ informacji odbywa się w ramach społeczności tworzonych przez użytkowników tych serwisów. Media społecznościowe są potężnym narzędziem w digital marketingu i integralną częścią mediów wirtualnych. Podstawową funkcją tych mediów jest nawiązanie relacji pomiędzy użytkownikami zdefiniowanej grupy społecznej i wymiana między nimi komunikatów.
Media społecznościowe rodzaje
Media społecznościowe dzielą się ze względu na specyfikę powiązań pomiędzy użytkownikami społeczności różnych serwisów na:
- zawodowe – Linkedin, GoldenLine
- towarzyskie – Facebook
- publikacyjne – Instagram, YouTube
- konsumenckie – Groupon, Oferteo
- fora dyskusyjne – IGN Boards
- blogi – The Huffington Post
- mikroblogi – Twitter
- portale służące recenzowaniu – Tripadvisor, Yelp
- wirtualne światy – Second Life
Social media dla firm
Skuteczny marketing w mediach społecznościowych dla firm wymaga dogłębnej analizy i sprecyzowania efektu jaki marka chce uzyskać. Kluczowe są także działania prowadzące do dokładnej charakterystyki zachowań obecnego i potencjalnego klienta. Po uzyskaniu tych informacji możliwe jest umiejętne dopasowanie metod działania marki do sposobów korzystania z serwisów przez jej klientów. Zarządzanie profilami w mediach społecznościowych opiera się o cztery podstawowe modele:
Model typu PR – dotyczy promocji marki w zakresie informowania o firmie czy produkcie. Jest to jednostronnej budowanie relacji z potencjalnym klientem służące wyłącznie celom reklamowym.
Model budowania relacji z klientem – zakłada działania pozwalające na nawiązanie kontaktu i prowadzenie dialogu z klientem. Ten model obejmuje uzyskanie przez klienta dodatkowych informacji, wsparcie ze strony marki oraz działania marketingowe i promocyjne.
Model profesjonalny – dwukierunkowy, służący aktywizacji użytkowników. Oprócz szczegółowej informacji na temat zakresu działalności firmy zawiera informacje na temat wydarzeń, branży, produktów i usług.
Model sprzedaży w oparciu o media społecznościowe – użycie wewnętrznych aplikacji umożliwia sprzedaż produktu lub usługi.
Strategia komunikacji dla nowych biznesów
Strategia komunikacji w mediach społecznościowych dla nowych firm jest ściśle powiązana z rodzajem prowadzonej działalności oraz monitorowaniem kanałów wykorzystywanych przez konkurencję. Rekomendowanym nośnikiem treści w przypadku firm z sektora detalicznego są wszystkie kanały na których dominują materiały wizualne. W przypadku firm z segmentu B2B wybór pada na serwisy umożliwiajace kreowanie wizerunku eksperta w branży.
Narzędzia do monitorowania Internetu
Narzędzia do monitorownia Internetu są pomocne w określeniu miejsc generujących działania dotyczące branży, produktów, usług i marki. Dzięki zastosowaniu filtrów możliwy jest monioring wpisów z różnych kanałów social media pod względem wypowiedzi. System oznacza konkretne wiadomości jako pozytywne lub negatywne, pozwalając na kontrolę nad wizerunkiem marki w Internecie. Możliwa jest także analiza treści pod względem procentowym, dająca szerszy obraz opinii na temat firmy.