Aby określić specyfikę pracy w branży marketingowej często przywołuje się zdanie autorstwa Beth Comstock: „praca w marketingu nigdy się nie kończy. To perpetuum mobile. Musimy wprowadzać innowacje każdego dnia”. To wyobrażenie odzwierciedla zagadnienia związane z oczekiwaniami klientów, kreatywnością czy doborem mediów i technologii. Niewątpliwie marketing jest wymagającym, ekscytującym zawodem i interesującą ścieżką kariery. Warto jednak pamiętać, że przeznaczony jest dla zdecydowanych osób posiadających umiejętność strategicznego myślenia, świadomość odpowiedzialności, długich godzin pracy, krótkich terminów i szybkiego tempa.
Kreatywność
Praca w branży marketingowej oznacza kreatywność i różnorodność. To możliwość zastosowania zdobytej edukacji i umiejętności oraz dalszego ich doskonalenia. Marketing obejmuje różne dziedziny wiedzy i tworzy ciekawe powiązania ze sztuką, psychologią czy statystyką. Często wykorzystuje też odniesienia do kontekstów kulturowych, które wpływają na preferencje klientów. Dobra wiedza ogólna, doskonalenie technik perswazji oraz kreatywne myślenie są kluczowe w proponowaniu innowacyjnych rozwiązań i kampanii. Dodatkowo, gdy są one udane, dają poczucie spełnienia.
Ciągły rozwój
Branża marketingowa dynamicznie się rozwija i tworzy nowe dyscypliny, takie jak marketing cyfrowy. Praca jako marketer jest świetnym wyborem zawodowym, ponieważ pozwala na dostosowanie do zainteresowań i rozwój w oparciu o nowoczesne narzędzia i technologie. Systemy oparte na sztucznej inteligencji, rozbudowane narzędzia analityki internetowej, programy graficzne, narzędzia marketing automation znacznie ułatwiają, optymalizują i skracają czas pracy. Pozwala to na wybór specjalizacji jak projektowanie graficzne, tworzenie treści w oparciu o wytyczne SEO, email marketing czy kampanie reklamowe w Internecie.
Odkrywanie niezbadanych obszarów
Marketing to interesujący zawód także dlatego, że można poczuć się jak odkrywca. Przeprowadzanie dokładnych badań, wyznaczanie celów, korzystanie z nowoczesnych technologii, opracowywanie strategii, wdrażanie projektów marketingowych oraz analizowanie to elementy, które mogą prowadzić do wyciągania nieszablonowych wniosków i odkrywania obszarów, które wcześniej nie były widoczne. Kampanie marketingowe mają wiele punktów wspólnych z eksperymentami naukowymi.
Rozwój biznesu
Praca w marketingu to satysfakcja i świadomość pomocy przedsiębiorstwom w rozwijaniu różnych profili działalności. Rola marketera jest tu kluczowa. Skuteczne działania marketingowe często prowadzą do ekspansji na rynki zagraniczne oraz rozbudowy struktur wewnątrz firm, np. działów sprzedaży, IT czy rekrutacji. Działania te przekładają się bezpośrednio na tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost zatrudnienia. Skuteczny marketing zmienia biznes.
Ścieżka kariery
Praca w marketingu daje możliwość rozwoju zarówno po stronie klienta, jak i agencji reklamowej oraz umożliwia podnoszenie kwalifikacji, realizację ambicji i osiąganie indywidualnych celów. Wybór stanowisk pracy jest różnorodny i obejmuje działania związane z badaniem rynku, koordynacją działań marketingowych, projektowaniem produktów, zarządzaniem projektami marketingowymi czy wspieraniem procesów zakupu mediów.
Wymiana doświadczeń
Branża marketingowa wymaga doskonałych umiejętności komunikowania się zarówno w formie ustnej jak pisemnej. Słuchania i budowania relacji z klientami. Poznawanie nowych ludzi prowadzi do wymiany doświadczeń, np. na temat różnych modeli zarządzania przedsiębiorstwem.
Praca w marketingu oznacza chęć tworzenia i fantastyczne uczucie, gdy uda się z sukcesem zrealizować koncepcję. Marketing, podobnie jak sztuka, to niekończąca się droga od idei do ideału. Pozwala na niekonwencjonalne projektowanie doświadczeń klientów w oparciu o emocję, słowo, obraz i kolor.
W rzeczywistości praca w charakterze marketera jest właściwym wyborem, ale tylko wtedy, gdy konkurencja motywuje do działania, a pokora pozwala na zaakceptowanie wszystkich przeszkód związanych z tym zawodem. Pomimo wielu zalet, marketing ma w sobie coś z ekshibicjonizmu, ponieważ oznacza publiczne wystawienie swoich pomysłów na powszechną krytykę.