Czytaj dalej

Czytaj dalej

Jak nie dać się naciągnąć agencji internetowej?

By Silver Bear Media

18 maja, 2022

  Na rynku obecnych jest wiele różnego rodzaju agencji internetowych – profesjonalnych, przeciętnych lub nieskutecznych. Według badań z ubiegłego roku, co trzeci zapytany specjalista uznał, że spełniają one tylko od 50 do 75% założeń zawartych w ofercie. Istnieją jednak agencje digital, które cieszą się doskonałą reputacją i unikają overpromise. Można wyróżnić ich pewne cechy wspólne. Są to sumienność, szerokie kompetencje i wieloletnie doświadczenie. Czym kierować się przy wyborze najlepszego? Poniższy artykuł ma na celu wskazanie najczęstszych problemów, które mogą pojawić się podczas współpracy z agencją internetową oraz pomóc w ich uniknięciu. 

Overpromising 

  Overpromising to dość powszechne zjawisko. Podczas rozmów wstępnych kreślone są obiecujące perspektywy, które nie są realizowane w późniejszych etapach prac nad projektem. Powodem zwykle jest brak komunikacji wewnętrznej w firmie. Dział handlowy jest skupiony na sprzedaży konkretnej usługi i nie odpowiada za plan marketingowy ani za jego wykonanie. Inną przyczyną bywa także nieprecyzyjne określenie zakresu zadań zarówno podczas rozmów jak i w umowie. Dlatego warto skonsultować się z osobą odpowiedzialną za projekt i z nią ustalać warunki realizacji.

Dostęp do narzędzi

  Najczęściej spotykanym problemem jest brak dostępu do narzędzi takich jak konto reklamowe Google Ads, Google Analytics, Google Search Console, Google Tag Manager, wizytówka Google czy konto reklamowe Facebook. Agencje internetowe stosujące taką praktykę pozbawiają klientów informacji na temat skuteczności reklam oraz kontroli nad budżetem. Dodatkowo brak wglądu do panelu reklamowego powoduje utratę bezcennych informacji o grupach docelowych i dobrze konwerujących reklamach. W przypadku rozwiązania współpracy z agencją interaktywną kampanie reklamowe na nowym koncie potrzebują czasu aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki. Nie ma również gwarancji na to, że w przypadku nieuczciwych partnerów dane firmy nie zostaną wykorzystane do współpracy z konkurującą marką.

Najczęstsze błędy w reklamach

  Istnieje wiele agencji digital, które nie testują różnych rodzajów targetowania. Zastosowane wybory dotyczą zbyt ogólnych typów odbiorców. Doświadczone agencje stosują znacznie węższe targetowanie. Niektóre firmy nawet nie tworzą grup, co świadczy o braku kompetencji. Inną ważną przeszkodą w prawidłowej realizacji projektów marketingowych jest niedostateczna wiedza na temat problemów technicznych. Przykładem takich działań może być brak konfiguracji piksela Facebooka. Zdarza się, szczególnie w przypadku Google Ads, że reklamy nie są odpowiednio optymalizowane. Powoduje to błyskawiczne wchłanianie budżetów reklamowych, szczególnie przez kampanie banerowe czy video. Aby uniknąć wyświetlania na niepożądanych kanałach agencje internetowe muszą weryfikować umiejscowienia reklam i wykluczać obecność w grach, aplikacjach czy na kanałach dziecięcych.

Niezrozumiałe raporty 

  Klienci decydując się na współpracę są zainteresowani sposobem w jaki działania agencji przełożą się na realizację wyznaczonych KPI, takich jak wzrost sprzedaży. Często zamiast szczegółowych analiz, wniosków i raportów otrzymują niewiele mówiące arkusze w Excel lub prezentacje wykonane w PowerPoint. Niektóre agencje internetowe manipulują danymi. Dlatego wszystkie prezentowane dane wymagają weryfikacji, omówienia oraz ustalenia dalszej strategii. Analiza danych powinna obejmować tylko te wskaźniki, które bezpośrednio wpływają na cele uzgodnione z klientem.

Zatrudnianie niewykfalifikowanych pracowników

  Agencje internetowe redukują koszty prowadzenia działalności poprzez zatrudnianie juniorów, praktykantów i studentów, którzy nie zdążyli jeszcze zdobyć stosownego doświadczenia. W praktyce oznacza to zdobywanie przez nich umiejętności za które płaci klient, podczas gdy zarząd firmy inkasuje większość wynagrodzenia. Od kilku lat na rynku pracy występują duże niedobory pracowników, dotyczy to copywritingu, generowania leadów sprzedażowych, social media czy specjalistów od kampanii internetowych. Zwykle pracują oni jako freelancerzy lub zakładają swoje agencje marketingowe. Dlatego przed podpisaniem kontraktu firmy powinny przeprowadzić głęboki reasearch dotyczący doświadczenia osób realizujących projekt.

Okres wypowiedzenia i kary umowne

  Niekorzystne zapisy w umowach są powszechną praktyką w wielu firmach, ale najczęściej dotyczą branży SEO. Nieodpowiednio sformułowana umowa to czynnik wysokiego ryzyka, szczególnie dla firm nie mających doświadczenia we współpracy z agencjami internetowymi. Dlatego w wielu przypadkach pomoc prawna może okazać się niezbędna. Standardowy okres wypowiedzenia umowy to jeden miesiąc, ale na rynku działają także agencje, które wymagają nawet pół roku oraz żądają kar umownych za zerwanie współpracy. Uczciwi partnerzy marketingowi, nastawieni na budowanie wartościowych relacji biznesowych zwykle oferują bardziej elastyczne podejście.

Polecane dla Ciebie

 

Pozyskaj nowych klientów, zwiększ sprzedaż i popraw widoczność swojej firmy w Internecie.

Share This